Twoje zdrowie

Jak może Ci pomóc medycyna naturalna?

Nie ulega wątpliwości, że zdrowie jest właściwie sprawą najważniejszą dla każdego człowieka. Ile jednak mamy z tym kłopotów nie trzeba nikomu opowiadać. Wystarczy spytać o możliwości i warunki zapisania się do jakiegoś specjalisty. Ale trzeba uwzględnić fakt, że sami trochę też zaniedbujemy swoje zdrowie, o czym dwa słowa nieco dalej. Niezależnie jednak od tego permanentny bałagan panujący w publicznej służbie zdrowia nie nastraja zbyt optymistycznie.
Często odnosi się wrażenie, że poza pacjentem nie ma nikogo, kto jest zainteresowany zrobieniem porządku w tej dziedzinie, co ? o czym wszyscy wiedzą ? jest zresztą sprawą niezwykle skomplikowaną. Trudno więc się dziwić, że coraz więcej ludzi od szeregu lat kieruje swoje kroki w stronę osób zajmujących się medycyną naturalną , widząc w niej ?ostatnią deskę ratunku?. Bywa ona też nazywana alternatywną , niekonwencjonalną, energetyczną. Z reguły tak nazywamy tradycyjne, ludowe , domowe , naturalne sposoby radzenia sobie w przypadkach rozlicznych niedyspozycji i kłopotów z naszym samopoczuciem i zdrowiem. I przyznać trzeba, że na naszym rynku naturalnych metod pomagania w naprawie naszego zdrowia jest bardzo szeroka oferta.

Od zarania swoich dziejów człowiek radził sobie ze swoim zdrowiem korzystając jedynie z tego co otrzymał w darze od Natury. Użyłem tu celowo zwrotu ?jedynie? aby podkreślić, ze nie musiał niczego produkować bo wszystko miał w Naturze. I przyznać trzeba, że na przestrzeni czasu wypracował wiele różnych systemów i metod ratowania i poprawy swego zdrowia, że wspomnę o medycynie chińskiej czy choćby o ajurwedzie, uważanej za najstarszy system leczniczy na świecie. Dzisiaj medycyna naturalna jest ogromnym działem wiedzy obejmującym setki różnych systemów, metod i technik postępowania w przypadku rozlicznych niesprawności. Nasza cywilizacja sprzyja również rozwojowi medycyny konwencjonalnej, ale także powoduje niebywały wzrost chorób i to coraz trudniejszych do wyleczenia mimo tego, bardzo znaczącego w wielu dziedzinach rozwoju. Zatem ludzie znajdując się praktycznie w sytuacji bez wyjścia szukają ratunku u terapeutów i uzdrawiaczy stosujących metody naturalne.

Liczną grupą metod poprawiania stanu zdrowia są metody energetyczne, których wpływ na zdrowie człowieka jest realizowany poprzez system energetyczny człowieka/nieco szerzej o tym piszę w zakładce Energia/. Dzisiaj nie budzi już wątpliwości fakt, że człowiek jest dużym polem energetycznym /będącym częścią powszechnego pola energii kosmicznej/, o którego poprawności funkcjonowania decyduje prawidłowość przepływów energetycznych i w ogóle równowaga energetyczna, a wszelkie choroby w ciele fizycznym, wcześniej ujawniają się właśnie w polu energetycznym. Poprawa funkcjonowania systemu energetycznego człowieka umożliwia jego własnemu systemowi immunologicznemu samoleczenie. Tak działa między innymi metoda Domancica, o której mowa w zakładce Terapie. Podobnie metoda zastosowania energetycznych lasek tybetańskich /tamże/.

Zauważyć trzeba, że metod energetycznych jest bardzo wiele i są one efektywne właśnie dlatego, że człowiek pomagający /terapeuta/ jest jedynie swego rodzaju narzędziem, a właściwą funkcję leczniczą spełnia sama energia i pobudzany przez nią system immunologiczny człowieka. Być może ta wysoka efektywność metod energetycznych wpływa na nieustanność twórczych poszukiwań i opracowywanie coraz to nowych technik operowania energią życiową człowieka w celu likwidowania różnych problemów zdrowotnych. Oczywiście podstawowe metody operowania energią opracowano bardzo dawno temu, a okres ten można mierzyć tysiącami lat , ale ludzka inwencja nadal przynosi korzystne i zdrowe owoce i na pewno człowiek nie powiedział tu jeszcze ostatniego słowa.

Na nieco innej zasadzie działa metoda matrycy krystalicznej, o której także piszę oddzielnie, czy inne podobne metody. Wszystkie te metody naturalne można efektywnie zastosować w przypadku wielu różnych chorób , w tym też przewlekłych i znajdujemy dzisiaj wiele faktów potwierdzających ich skuteczność. Wiele wskazuje jednak, że najlepsze rezultaty może przynieść łączenie wysiłków medycyny konwencjonalnej, której dorobku nikt nie podważa, z zasadami , metodami, technikami i doświadczeniami metod naturalnych. A trzeba przecież pamiętać, że medycyna , którą nazywamy dzisiaj akademicką czy konwencjonalną miała swój początek właśnie w medycynie naturalnej. Jednak dzisiaj na przeszkodzie łączeniu tych wysiłków stoi zadziwiający opór różnych środowisk. Cieszy natomiast fakt, iż wielu światłych przedstawicieli środowiska medycznego z wielkim powodzeniem uzupełnia swoje praktyki medyczne różnymi technikami i metodami z kręgu medycyny alternatywnej, osiągając dzięki temu znacznie wyższą efektywność swoich leczniczych działań.

Medycyna naturalna ma wiele zalet przesądzających o tym, iż celowe jest skorzystanie z jej możliwości w przypadku licznych zachorowań. Korzystając z metod medycyny naturalnej jesteśmy przekonani, że jest ona sprawdzona przez lata stosowania przynajmniej niezliczoną ilością przykładów osób, którym pomogła. Metodą Domancica, jak ocenia twórca tej metody, tylko on sam udzielił efektywnej pomocy ponad milionowi osób, nie licząc pomocy udzielanej przez jego naśladowców i uczniów. Metody czy techniki medycyny naturalnej nie niosą za sobą negatywnych skutków ubocznych /oczywiście jeśli są stosowane przez osoby posiadające stosowne uprawnienia/ , a w przypadku np. metod energetycznych nie ma praktycznej możliwości zaszkodzenia osobom korzystającym z nich. Są to więc metody całkowicie bezpieczne. Decyzja o skorzystaniu bądź nie z jakiejś metody czy techniki z kręgu medycyny naturalnej zawsze należy do osoby, która chce z tego skorzystać, dlatego nieodzowne jest zapytanie o uprawnienia i doświadczenia terapeuty. Zresztą prawo wyboru sposobu leczenia należy do najważniejszych praw pacjenta.

Jak wspomniałem na początku, w większości przypadków nasze choroby mają swoje źródło w naszym postępowaniu, w naszej psychice, w naszych przekonaniach i naszym myśleniu. Zapominamy o dbaniu o swoje zdrowie wtedy gdy jesteśmy zdrowi, gdy nic nam nie dolega. A tu wszelkie dawne kultury i systemy lecznicze zawsze wskazywały na konieczność prowadzenia właściwego trybu życia i najogólniej mówiąc kultury tego życia czy wreszcie zachowania odpowiedniej postawy własnej wobec siebie i wobec innych. Te zalecenia są zawsze aktualne.

Ludzki organizm jest najdoskonalszą maszynerią, o niezwykłej sprawności i niezawodności działania. Jeśli coś zaczyna szwankować dostajemy od niego sygnały, ale zbyt często je bagatelizujemy, bądź w ogóle nie dostrzegamy, doprowadzając do sytuacji kryzysowej. Wniosek jest więc prosty i oczywisty ? nauczmy się szanować siebie, wsłuchiwać się w siebie , rozpoznawać sygnały jakie otrzymujemy , jednym słowem bądźmy bardziej uważni we wszystkim co robimy. I bez wątpienia trzeba zwolnić, uspokoić się, zrelaksować i pamiętać o tym zawsze. Musimy też na nowo nauczyć się żyć we wspólnocie, szanując innych ludzi i ich prawa i potrzeby oraz utrzymując harmonię we wszelkich wzajemnych relacjach. Takie może być główne wskazanie na ten znamienny rok, który według wielu przekazów symbolizuje także marsz człowieka do szczęścia, zdrowia i osiągnięcia wyższego poziomu życia tak w aspekcie fizycznym jak i duchowym.